Anyakabin

 2011.07.18. 00:56

Ha nézegették már a link-gyűjteményemet, találkozhattak egy koraszülött kisbaba naplójával is. Sőt, ha az ajánlást is elolvasták, akkor kiderült Önök számára, hogy egy kedves barátnőm gyermekéről van szó. Mikor először találkoztam velük már otthoni környezetben, az én véleményemet is kikérte, milyennek látom a picit, és tudok-e valami módszert, ami segítheti a fejlődését. Csecsemőkkel, és főképp koraszülöttekkel nem sok dolgom volt a múltban, maximum amit az egyetemen tanultunk, de nyitott füllel jártam, és így találkoztam az "anyakabin" kifejezéssel.

Anne-Marie Vermeulen-Saurel: Az aquamater elmélet - Anyától anyáig... vízemlékezet, (Folpress Kiadó, 2011.) könyvében ír az szülési traumáról, illetve annak helyreállítására irányuló terápiáról, az anya-kabin módszerről. Az elmélet arra épül, hogy gyermekkorban, sőt a felnőttkorig megmaradó jellegzetes tünetek mögött sok esetben a szüléssel kapcsolatos negatív élmény áll. Ez okozhat testi tüneteket, mint asztma, bronchitis, gyakori hasfájás, de viselkedésbeli jellegzetességeket is, mint az autoritástól való félelem, engedelmesség hiánya, menekülés az akadályok elől. A korai élményeink, magával a születéssel kapcsolatos emlékeink is okozhatják ezeket a tüneteket.

Koraszülötteknél, ahol nem természetes úton, felgyorsítva, feszült, mesterséges eszközöket bevetve történt a szülés/születés, szinte biztos, hogy megjelennek ilyen tendenciák. Illetve azoknál a csecsemőknél, akik extrém rövid időt töltöttek az anyaméhben, kevésbé tudták átélni a teljes biztonság, teljese elfogadás légkörét, máshogyan alakult az anya-gyerek kapcsolat.

Az anyakabin olyan módszer, ami visszaállítja a gyerek biztonságérzetét, bizalmát, és -mivel az édesanyával együtt vesznek ezen részt,- az anya-gyerek kapcsolat is mélyebbé válik. Sajnálatos módon hivatalosan ez a módszer még nincs Magyarországon, és mivel sok eszközt igényel, az anyagi vonzata miatt nem tudom, hogy mikor lesz jelen. Ám kedves szupervízorom, az integratív képzésen nem arra tanított, hogy itt megálljak, hanem inkább kreatív legyek. Ő úgy képzelte el ezt a módszert, hogy otthon is meg lehessen valósítani.

A módszer lényege, hogy egy védett, biztonságos közegben legyen együtt az anya és a gyermek. Ehhez a költséges helyiség helyett a gyerekszobát tudom ajánlani, ahol egy elkülönített kis sarokban egy sátorszerű építményt érdemes építeni. Ha pokróc szegélyezi, még jobb, így az anyaméh melegét is imitálják. A furcsa belső fényeket meg lehet oldani úgy, hogy az alapvetően sötét szobában pár tompa fényű lámpa ég, amit még távolabbivá tesz a pokróc. A háttérben kellemes zene szólhat, ami nem csak a gyereknek, hanem az anyukának is pozitív. Emellé az anya is énekelhet, ez nagyon sokat számít, hiszen a magzat és anyja között is úgy alakul ki a k2apcsolat, hogy az anya beszél a picihez, s így egyre jobban megismeri hangját. Nem kell félni az énekléstől, nem kell szépen, csak dudolászni, hogy érezze a baba, szeretik. Ezek mellé fontos a testi kapcsolat, simogatás, masszírozás, ölelgetés. Ha ezeket meg tudják csinálni, szinte olyan lesz, mint az a híres anyakabin. Ha egyszer bejön Magyarországra, majd összehasonlítjuk....Addig is ezzel tudják erősíteni a kapcsolatot csecsemőjükkel, főképp ha kimaradt a természetes születés.

Az anyakabinról: http://tv2.hu/mokka/video/anyakabin-modszer

 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyermekmosoly.blog.hu/api/trackback/id/tr673075769

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása